Paphiopedilum

16.05.2021

Střevíčník, střevíc, pafík - tento rod orchidejí má mezi pěstiteli spoustu názvů. Mnozí však mají z jeho pěstování obavy a raději se do něj ani nepouští.

Sám jsem si první Paphiopedila pořídil v roce 2006. Jednalo se o Paphiopedilum dayanum a jeden bezejmenný hybrid. Dnes jich mám o hodně víc a v mé péči se jim dobře daří. Respekt z nich mám ovšem dodnes.

Jakou péči tyto rostliny dle mého chtějí a vyžadují? O své zkušenosti bych se s vámi rád podělil
v následujícím článku.

Paphiopedilum primulinum
Paphiopedilum primulinum

V první řadě je velmi důležité znát podmínky, při kterých Paphiopedila rostou v přírodě. Hodně druhů prochází v domovině obdobím, kdy dochází ke snížení teplot a srážek. Toto období indukuje u rostlin kvetení. Tomu je právě potřeba přizpůsobit i jejich pěstování. Rostliny z "teplých" podmínek nevyžadují v průběhu roku prakticky žádnou změnu. Rostliny, které přirozeně rostou v "temperovaných" podmínkách, mají v období zimy rády mírné snížení teploty a zálivky. Rostliny pocházející z "chladných" podmínek pak v zimním období vyžadují výraznější snížení teploty a zálivky. Při pořizování Paphiopedilí je tedy nutné si zjistit, o jakou z výše uvedených skupin se jedná. U hybridu vám napoví to, z jakých rostlin jeho křížení pochází.  

Paphiopedilum barbatum
Paphiopedilum barbatum

Za zcela zásadní považuju výšku posazení rostliny v substrátu. Pokud je v substrátu moc vysoko a pokud jsou dokonce vidět kořeny a kořenový krček, vede to vždy ke stagnaci růstu, případně i k úhynu rostliny. Proto je při přesazování vždy posadím dost hluboko.

V přírodě tyto orchideje (až na výjimky) rostou v lehkém lesním humusu, mnohdy na vápencovém podkladu nebo na žulových výstupcích skal. Používám tedy klasický epifytní substrát, do kterého přidávám jen suché dubové listí, nastříhané na drobné kousky. Nutné je, aby voda ze zálivky rychle odtékala, tudíž nepoužívám žádné sypké příměsi.

Paphiopedilum Maudiae
Paphiopedilum Maudiae

Před časem se mi stalo, že mi do nádoby s Paphiopedilem dayanum kapala voda. Než jsem si toho všiml, zcela promáčená rostlina přišla prakticky o všechny kořeny. Rostlinu jsem tedy přesadil do nového substrátu a do doby, než projevila známky nového růstu, jsem ji vůbec nezaléval. Pouze jsem rosil povrch substrátu. Tuto orchidej mám dodnes a roste krásně. Mimo tuto výjimku ovšem Paphiopedila vůbec nerosím.

Paphiopedila nejsou milovníci prudkého a přímého slunce. Proto mám na podlaze ve své zimní zahradě záhon, kde jsou všechny tyto rostliny umístěny. V létě jej stíním.

Paphiopedilum Leeanum
Paphiopedilum Leeanum