Phalaenopsis

02.05.2021

O těchto orchidejích bylo už napsáno opravdu mnohé. Když jsem začínal s jejich pěstováním, vzpomněl jsem si na jednoho zámeckého zahradníka, starého pána, který vždycky prohlašoval: "Orchideje musí mít hlavu v mokru, ale nohy v suchu."

Toho jsem se tehdy chytil a držím se toho dodnes.

Co to ale vlastně znamená?

Orchideje nemají rády stálé intenzivní mokro v substrátu nebo kořenech. V období snížených teplot to znamená rychlou zhoubu rostliny. Phalaenopsis v tomto ohledu není výjimkou. Obecně se jedná
o teplomilné rostliny, které ovšem v zimních měsících při snížené dodávce vody snesou teplotu okolo
15 °C.

Phalaenopsis (hybridní)
Phalaenopsis (hybridní)


Já mám Phalaenopsisy vyvázané na blocích kůry, nebo je pěstuju v průhledných nádobách. Za největší zhoubu těchto rostlin, zvláště tedy v případě pěstování na okenních parapetech, považuju ozdobné přebaly a květináče. Ty totiž nemají odtokové otvory, voda v nich tudíž stagnuje a to vede k hnilobě kořenů. Kořeny mnoha orchidejí jsou navíc schopné fotosyntézy, k níž potřebují světlo, k jehož pronikání ozdobné obaly a květináče brání. Pokud má Phalaenopsis problém s kořeny, prvním příznakem bývá měknutí listů a jejich varhánková struktura. Je tedy nutné se rozhodnout, zda chcete hezké a zdravé orchideje, nebo dáte před rostlinou přednost ozdobným nádobám.

Phalaenopsis cornu cervi
Phalaenopsis cornu cervi

Často dostávám otázku, jak často Phalaenopsisy zalévat a hnojit. Zalévání není o nějaké přesné pravidelnosti a nelze přesně říct, v jakém intervalu zálivku provádět. Všímejte si znaků a projevů, kterými kytky dávají najevo, že potřebují vodu. Kořeny Phalaenopsisů mají na povrchu kořenů vrstvu, která je v suchu šedo-stříbřitá (velamen). Pokud je kořen mokrý, změní barvu na zelenou. Vezmete-li do ruky průhlednou nádobu se svým Phalaenopsisem a zjistíte, že jsou jeho kořeny zelené, odložte konvičku s vodou, protože taková rostlina má vody dostatek. Pokud jsou však kořeny našedlé, je potřeba rostlinu zalít.

Hnojení je v běžných podmínkách často přeceňováno. Dle mého názoru jsou květiny obecně v běžných podmínkách přehnojené. Z mé vlastní zkušenosti je zásadní si uvědomit, že nemocnou kytku hnojením nezachráníme. Více než hnojivu rostlina potřebuje čtyři základní věci - vodu, vzduch, teplo a světlo. Pokud jsou tyto čtyři věci ve vzájemné rovnováze, květina je v pořádku a roste. A pokud je rostlina v pořádku a roste, teprve pak je možné přistoupit ke hnojení. Nebudu zde psát, která hnojiva používám. Každý má totiž své osvědčené přípravky a recepty, případně mě můžete kontaktovat a já Vám rád poradím. Nikdy ovšem nehnojím na suchý substrát. Vždy květiny nejprve zaleju, protože pak nehrozí popálení kořenů či rostliny. Pokud se časem na povrchu substrátu vysráží soli, pomůže prolití nádoby obyčejnou perlivou vodou. Oxid uhličitý (CO2) totiž tyto soli dokáže rozpustit a vyplavit ven.

Pokud si chcete Phalaenopsisy pořídit nebo rozšířit svou sbírku, nahlédněte do našeho e-shopu. V naší nabídce najdete hned několik druhů.

Phalaenopsis bastienii
Phalaenopsis bastienii