Zimní zahrada

20.04.2021

První orchideje jsem si pořídil v roce 1996. Asi jako každý začátečník jsem tehdy koupil několik hybridních rostlin v květinářství. Po nějakém čase se má sbírka začala rozrůstat, takže jsem pro pěstování speciálně upravil jedno z oken našeho rodinného domu. Následně mi však i tento prostor přestal stačit. 

Definitivní rozhodnutí vybudovat zimní zahradu padlo roku 2008. Samotná stavba pak začala brzy na jaře následujícího roku a dokončena byla už v dubnu. V červenci jsem do ní přemístil svou sbírku orchidejí a tropických rostlin. 

Nejedná se o samostatnou budovu. Zimní zahrada byla na betonových základech přistavěna k našemu domku. Její zdi jsou z tvárnic, konstrukci střechy tvoří hliníkové profily a střecha je osazena vícekomorovým Makrolonem. 


Pod podlahou zahrady je umístěna plastová nádrž, která pojme tři tisíce litrů dešťové vody, jež je do této nádrže sváděna ze střechy domu i zimní zahrady. Domácí vodárna zajišťuje vodu pro zabudovaný kropící systém, který je ovládán magnetickým ventilem. Ten lze nastavit v různých režimech. Spouštění umělého deště tak závisí na střídání ročních období. Samozřejmě mám také možnost podle potřeby zalévat květiny ručně hadicí.

Vlhkost se mi daří držet tak, aby neklesla pod 75%.

Pohyb vzduchu, který je v tomto prostoru nezbytnou nutností, zajišťují ventilátory ovládané časovým spínačem.

Zimní zahrada je orientována na jih, což přináší určité problémy. Tím hlavním je přehřívání v letním období. Proto vždy v letních měsících musím zajistit řádné stínění. V největších vedrech se mi díky tomu daří uvnitř udržet teplotu v rozmezí 30 - 32 °C.

Vnější prostor zimní zahrady je rozdělen přepážkou. V menší části se v zimním období netopí a zimuju zde citrusy i několik chladnomilných orchidejí, zatímco druhá část je napojena na vytápění z domu. Roku 2017 jsem navíc dovnitř instaloval krbová kamna na dřevo, kterými v zimě přitápím. Přebytečné teplo pak efektivně pouštím oknem do obytných částí domu.

Prostory mé zimní zahrady jsou celkově vhodné pro o teplomilné a temperované orchideje. Všechny orchideje, u který mám odvahu, pěstuju vyvázané.